Preot Daniel George Ciobanu

Preoți slujitori Octombrie 27, 2012

Mă numesc Ciobanu C. Daniel-George şi sunt preot paroh la Parohia” Sfântul Ierarh Nicolaie” Manzatesti, com. Ungheni jud.Iaşi, Protopopiatul Iași II începând cu data de 1 iunie 2002.
M-am născut  la data de 11 octombrie 1963 în oraşul Iaşi din părinţii: Constantin, profesor de istorie-romana şi Maria, asistenta medicală, fiică a Pr.Gheorghe Lazăr, din Crainiceni (Horodiștea jud.Botoşani),cel mai apropiat prieten, consătean şi biograf  al Sfântului Ioan Iacob de la Neamţ (Hozevitul).
Sunt căsătorit cu Elena, de profesie inginer, din anul 1998 şi avem împreună o fetiţă de 10 ani Ana-Nicoleta, elevă în clasa   a IV-a la Şcoală ” B. P. Haşdeu “ din Iaşi.
Am fost hirotonit preot la 10 octombrie 1999,de către P.F. Părinte Patriah Daniel (pe vremea era Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei) pe seama Parohiei ”Adormirea Maicii Domnului” Grădinari, com. Golaesti, jud.Iaşi, fiind primul paroh, între 11 noiembrie 1999 –31 mai 2002.

Data hirotonire: 1999-10-10