Activitatea pastorală desfășurată până în prezent

Viața parohiei Octombrie 27, 2012

Activitatea mea în Parohia” Sfântul Nicolae” Mânzătești
    Încă de la instalarea mea  prin transfer la cerere în Parohia” Sfântul Nicolae” Mânzătești,de către P.C. Pr.Protopop Vilie Doroșincă, la data de 1 iunie 2002, m-am confruntat cu o mare problemă rămasă nerezolvată până atunci: cea de fond  funciar.
  Parohia, după demersuri repetate la forurile  competente nu primise nici un răspuns şi nu deţinea nici un titlu de proprietate, deşi cedase Statului în 1953, 12,72 ha teren agricol.
În decursul celor zece ani de parohiat  2002-2012, am reuşit  cu ajutorul lui Dumnezeu , cu rugăciunile Preacuratei Maicii Sale  şi ale Sfântului Ierarh Nicolae ocrotitorul parohiei noastre, să recuperez :în anul 2003 ,5 ha arabil pe com. Ungheni, cu “Titlu de Proprietate” şi după un îndelungat şir de procese între anii 2004-2012, am recuperat alte 5ha arabil, pe teritoriul com. Holboca, momentan doar cu fisă de punere în posesie. Am deschis acţiune în instanţă pe uzucapiune în anul 2011 pentru: curtea Bisericii teren construit şi neconstruit, cimitir, casa parohială cu teren construit şi neconstruit, lotul de rezervă  de 0,72ha pentru cimitir. Acţiunea ne-a fost admisă şi în curând mi s-a comunicat că va ieşi Hotărârea Judecătorească cu rol de “Titlu de Proprietate”.

Anii 2002-2008 în misiunea de Profesor la disciplină “Religie” cultul creştin-ortodox
   Fiind totodată şi profesor de Religie, m-am apropiat prin orele ce le-am desfăşurat, de elevii Şcolii Mânzătești, motivându-i să se apropie de biserica parohială, prin participări  la slujbele ei şi la activitățiile misionar-culturale în decursul anului şcolar .
Dintre foştii mei elevi, două  fete  şi un băiat au cerut binecuvântare de a urma Seminarul Teologic Liceal ”Sfântul Vasile cel Mare” din Iaşi ,de asemenea s-au înscris şi au absolvit şi Facultatea de Teologie Ortodoxă ”Dumitru Stăniloae” din Iaşi, secţia Arta Sacră iar băiatul fiind în momentul de faţă în anul III Pastorala , la Seminar la Iaşi.